Aktuality
Novinky ze světa výživy, nebezpečné potraviny, které jsou právě na našem trhu
a aktuálně probíhající přednášky…
Potraviny na pranýři slouží spotřebitelům 10 let, zveřejnily 5 752 nevyhovujících potravin a nově budou informovat o zakázaných webech
20. 09. 2022
V roce 2012 spustila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) spotřebiteli velmi žádanou službu – web potravinynapranyri.cz (PnP). Za deset let zde SZPI informovala spotřebitele o zjištění 5 752 šarží nevyhovujících potravin, z toho 2 664 nebezpečných, 1 690 falšovaných a 1 398 nejakostních.
Jedná se o evropsky unikátní projekt v rychlosti zpřístupnění informace spotřebitelům a v míře detailnosti – u každé potraviny je uveden její název, výrobce, šarže, prodejce, typ pochybení a fotodokumentace.
Zájem spotřebitelů byl od počátku mimořádný, během prvních 24 hodin si stránku zobrazilo 200 000 unikátních návštěvníků, kteří si zobrazili 4 miliony položek. Právě hlasy spotřebitelů přinesly projektu cenu českého internetu Křišťálová lupa a ocenění Mobilní aplikace roku.
„Za deset let fungování se Potraviny na pranýři se všemi svými odnožemi staly nedílnou součástí tuzemského trhu s potravinami, pomáhají spotřebitelům činit kvalifikovaná rozhodnutí a kultivují výrobce i prodejce.“ uvádí ministr zemědělství ČR Zdeněk Nekula.
„Přes počáteční odmítání ze strany části provozovatelů jsou Potraviny na pranýři respektovány a využívány i samotnými provozovateli mj. pro monitorování situace na trhu.“ zdůrazňuje ústřední ředitel SZPI Martin Klanica.
SZPI projekt průběžně rozšiřuje o mnoho odnoží. V roce 2013 Potravinářská inspekce zahájila provoz mobilní aplikace PnP, kterou si stáhlo 71 000 uživatelů pro operační systémy Android a iOS (a dříve i Windows). Kromě přehledu kontrolních zjištění zde mohou spotřebitelé podávat podněty.
Informace i o vyhovujících potravinách naleznou spotřebitelé na PnP od roku 2013 v sekci Tematické kontroly. Zde SZPI zveřejňuje výsledky uzavřených kontrolních akcí s přehledem všech vyhovujících i nevyhovujících vzorků.
V roce 2015 byla SZPI pověřena kontrolou provozoven společného stravování (restaurace, kavárny, rychlé občerstvení atd.) a zároveň na PnP otevřela sekci Uzavřené provozovny. Tam spotřebitelé naleznou detailní informace o provozovnách, které inspektoři SZPI uzavřeli pro neakceptovatelnou hygienickou situaci.
SZPI s projektem PnP míří i na mladší spotřebitele, kteří upřednostňují komunikaci na online sociálních sítích. V roce 2014 proto SZPI spustila profil PnP na Facebooku (36 500+ sledujících uživatelů) a Twitteru (5 200+ sledujících uživatelů) a od roku 2016 na Instagramu (cca 2 000 sledujících uživatelů).
Potravinářská inspekce se mnoho let a se vrůstající intenzitou věnuje kontrole online forem prodeje, zejména e-shopům, prodeji přes sociální sítě, internetovým bazarům apod. V roce 2019 SZPI na PnP zprovoznila sekci Rizikové weby, kde spotřebitele varuje před e-shopy závažně porušujícími právní předpisy ČR a EU, jež zpravidla sídlí mimo EU a dle dosud platného právního rámce vůči nim nebylo možné přijmout adekvátní opatření.
Novela zákona o potravinách (č. 146/2002 Sb.) účinná od 1. 10. 2022 pověřila Potravinářskou inspekci pravomocí nařídit blokaci webových stránek s nabídkou nebezpečných potravin nebo s obsahem závažně porušujícím právní předpisy. Blokaci musí provést všichni poskytovatelé služby přístupu k internetu v ČR do 15 dnů od uvedení na „seznamu blokovaných internetových stránek“. Tyto stránky budou mj. uvedeny na PnP v sekci Rizikové weby se zdůrazněním, že jde o stránky v ČR blokované.
Pravomoc nařídit blokaci uvedených webů přispěje k řešení dlouhodobého problému, kdy provozovatelé webů registrovaných mimo EU mohli cílit na tuzemského spotřebitele nabídkou zboží v českém jazyce, za české koruny a možností zasílat zboží do ČR, přičemž nebylo možné je donutit dodržovat právní předpisy ČR a EU. Prostřednictvím podnětů ke kontrole si na porušování svých práv stěžovalo významné množství tuzemských spotřebitelů.
Zpracoval: Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí
20. 9. 2022
Inspekce zjistila v tržní síti dovozová jablka s pesticidem a klamavým
označením původu
31. 10. 2016
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v distribuční síti společnosti Globus ČR, k.s. výskyt jablek odrůdy Paula Red, která obsahovala nadlimitní množství látky – pesticidu chlorpyrifos.
Laboratorní analýza prokázala přítomnost pesticidu v nadlimitním množství 0,076 mg/kg, přičemž legislativně přípustná hranice činí 0,01 mg/kg. Inspektoři odebrali předmětné vzorky v provozovně Globus ČR, k.s., na ulici Poděbradská 293, v Pardubicích.
Jablka byla navíc spotřebitelům nabízena jako česká (na regálové etiketě), ale došetřením u dodavatele se zjistilo, že byla původem z Polska a docházelo tak zároveň ke klamání spotřebitele prostřednictvím informace o zemi původu.
Inspekce po došetření případu s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení sankce.
Zpracoval: Mgr. Radoslav Pospíchal – referent mediální komunikace
SZPI varuje před instantním kakaem s nedeklarovaným alergenem
27. 09. 2016
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnostem Penny Market s.r.o. a Lidl Česká republika v.o.s., aby neprodleně stáhly ze své tržní sítě instantní kakaové nápoje rizikové pro osoby s alergií na mléčnou bílkovinu. Jde o následující šarže:
PENNY CHO Quick, Instantní kakaový nápoj 10 vitamínů + vápník, označení šarže: L30756F, datum minimální trvanlivostido: 09.2017, země původu: Polsko. Výrobce na obalu uvedl, že směs může obsahovat stopy mléka. Za maximální přípustnou hranici pro „stopy mléka“ lze považovat koncentraci 25 miligramů na kilogram (mg/kg). Laboratorní analýza ale prokázala koncentraci téměř stokrát vyšší, 2478 mg/kg. Potravinu inspektoři odebrali v pobočce společnosti Penny Market s.r.o.
JOHNY CACAO INSTANT DRINK VITAMINS + CALCIUM, označení šarže: L22955C, datum minimální trvanlivosti: 04.2017, země původu neuvedena. Výrobce na obalu uvedl, že směs může obsahovat stopy mléka. Laboratorní analýza prokázala koncentraci mléčné bílkoviny ve směsi v hodnotě 454 mg/kg. Potravinu inspektoři odebrali v pobočce společnosti Lidl Česká republika v.o.s.
Varování spotřebitelům: Salmonela v chlazeném krůtím mase z Polska v síti Tesco
20. 06. 2016
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vložila do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) informaci o zjištění závadné potraviny Indrol – Chutné krůtí maso (krůtí mletý masný polotovar s přidanou vepřovou bílkovinou), v balení 520 g, číslo šarže: 16052704, výrobce: INDROL sp. z o. o. sp.k., Polsko. Analýza u výrobku potvrdila kontaminaci bakteriemi rodu Salmonella. Výrobek byl v distribuci společnosti Tesco Stores ČR, a.s.
Více na: