• Sociální sítě

Domácí kváskový chléb

Také už jste naštvaní z toho, že si koupíte domů pečivo a večer už se nedá jíst? Vše je v marketech několikrát přepečené, aby vypadalo jako čerstvé, teplé a křupavé a doma vás čeká nemilé překvapení v podobě ztvrdlého bochníku, baget či housek? Mám pro vás tip na úžasný chleba, který vydrží být krásně vláčný a chutný dostatečně dlouho. Na co vás musím upozornit, upéct kváskový chleba není úplně jednoduchá záležitost. Než na to přijdete, stojí to většinou spoustu zmařených bochníků. Ale nenechejte se odradit, až se vám podaří, bude pro vás největší odměnou jeho vůně a chuť, kterou si už skoro nepamatujete a dělávaly ho naše prababičky.

 

Suroviny:

300 g aktivního žitného kvásku

300 g mouky (pšeničná hladká nebo pšenično-žitná chlebová)

170 ml vody (to je start, potřebné množství se může a bude lišit)

12 g soli (nešidit, jinak vám překyne těsto a chléb bude mdlý)

kmín (dle chuti max. 5 g)

extra mouka na posypání

ošatka (oválná na 1 kg chléb z pedigu)

 

Postup:

Do mísy prosejte 300 g mouky, přidejte sůl, kmín a promíchejte. Přidejte 300 g aktivního kvásku a 170 ml vody. Pokud máte robota, tak ho nechte hnětat hákem zhruba patnáct minut. S vařečkou je to šichta, ale jde to. Stačí, když budete jednou rukou zabírat měchačkou jako pádlem k sobě a druhou postupně otáčet mísou za okraj. Nekonečných deset minut. Ladění další vodou a moukou povoleno.

Teď si těsto zpacifikujeme. Vysypte si stůl pořádnou vrstvou mouky a vyklopte na něj těsto. Udělá to vtipnou mokrou placku — nepanikařit! Pomoučenýma rukama těsto postupně překládejte vejpůl, při každém přeložení jej otočte o 90 stupňů a stiskněte „svár“ dlaní. Tohle ruční dohnětení dělejte tak dlouho, dokud si těsto nenabere další mouku a dokud nezačne mít krásný sametový povrch. Na konci seštípněte sváry v těstě na jedné straně a vyformujte oblý bochánek.

Těsto přikryjte utěrkou nebo igelitem a nechte jej asi půl hodiny nerušeně odpočívat. Pak ho vezměte a vytvarujte do tvaru válce tak akorát do ošatky. Tu si pořádně vysypte moukou (i po stranách) a přeneste do ní těsto. Opět na povrchu zasypejte, přikryjte a jdeme kynout.

Kváskový chléb kyne různě dlouhou dobou. Záleží na poměru mouky a fázi, ve které se kvásek při použití nacházel. Když necháte ošatku někde v klidu, dokyne třeba za tři nebo taky za pět hodin. Až těsto dokyne, bude mít zhruba dvojnásobný objem a bude čouhat po okraj ošatky.

Pečení je v tomto případě překvapivě snadné. Stačí si pořádně rozehřát troubu na 250 stupňů (klidně i o fous více) a připravit si plech na pečení. Jakmile máte troubu rozhicovanou, velmi něžně překulíte bochník z ošatky na plech. Ihned šoupnete do trouby, zastříknete jedním stříkancem vody z PETky na dno trouby a pečete.

Trvá to něco přes půl hodiny. Barva kůrky napoví. Kdybyste si opravdu nebyli jistí, poklepejte na chléb, jestli zní dutě (čili hotově). Po vyndání z trouby chléb přeneste na jakoukoliv mřížku, na které ho necháte chladnout za zvuku magického a tichého křupání kůrky.

TIP: Kvásek můžete sehnat ve zdravé výživě, pekárně nebo od někoho, kdo ho má již doma. Stačí jej pak pouze přikrmit, tzn. přidat stejné množství žitné mouky a vlažné vody. Misku s kváskem necháte stát při pokojové teplotě 12 hodin, tímto získáte aktivní kvásek, se kterým již můžete pracovat. Vždy si při pečení chleba trošku kvásku schovejte do lednice. Při dalším pečení je třeba jej opět přikrmit. Pokud nebudete delší dobu péct, je třeba jej vždy co 7-10 dní pravidelně přikrmovat.

Tento recept a mnoho dalších najdete také na cuketce nebo maškrtnici, já mám ozkoušený tento a nedám na něj dopustit. Je krásně vláčný a dlouho vydrží, i když u nás moc ne….hnedka se sní 🙂

 

Tags: , , ,